Egyre népszerűbbek a napelemes rendszerek, viszont az egyik legnagyobb kihívást az energiatárolás jelenti, mivel a legtöbb esetben a szolgáltató nem vásárolja vissza a megtermelt többlet-villamosenergiát. A többlet jellemzően nem kerül felhasználásra, de megfelelő tárolással nem kell lemondanunk erről a villamos energia mennyiségről sem.
Gyakori tárolási technológia a villamos akkumulátor, mely jellemzően mérgező, környezetszennyező anyagokat, illetve ritka földfémeket tartalmaz, hosszú távon pedig nem fenntartható.
A napelemes rendszerek kiváló kiegészítője lehet az Intelligens Hőakkumulátor, ahol hő formájában kerül tárolásra és hasznosításra az energia.
Amikor egy ilyen rendszert, illetve egy ilyen együttműködést vizsgálunk, akkor két fő esetet különböztetünk meg.
Az első esetben a beépített napelemes rendszer csúcsteljesítménye kevesebb, mint az épület összes villamos teljesítmény igénye. Ebben az esetben a napelemes rendszernek nincs többlet termelése, ezért a tárolással sem lehet több villamos energiát hasznosítani. Kivételt jelent a hétvége, amikor elképzelhető hogy az épületet kevésbé használják, így szükség van a tárolásra.
Az alábbi kép egy ilyen napot mutat be, amikor a napelem termelése alacsonyabb, mint az épület igénye.
A második esetben az év során többször előfordul, hogy a napelem termelése az igénynél nagyobb, ilyenkor bekapcsol a visszwatt védelem, ami azt jelenti, hogy a megtermelhető villamos energia egy részét felhasználás hiányában nem termeli meg a napelemes rendszer.
A szabályozó rendszerünkön képesek vagyunk detektálni ezeket az eseményeket, a HeatTank feltöltés indításával az épületgépészeti rendszer (folyadékhűtő vagy hőszivattyú) villamos energia fogyasztását meg tudjuk növelni, és az egyébként meg nem termelt villamos energia segítségével fedezni tudjuk a hűtési vagy fűtési igények egy részét abban az időszakban, amikor a nap már nem süt és a napelemes rendszer nem termel elegendő villamos energiát.
Az alábbi ábra egy ilyen rendszer működését mutatja egy napon belül. Napközben a többlettermelést a HeatTank feltöltésére lehet fordítani és estefelé a hűtési igényeket a HeatTank segít fedezni. Előfordul olyan eset is, melyet az alábbi ábra szintén szemléltet, hogy az alap működésnek megfelelően hajnalban jó hűtési hatékonyság mellett másodjára is feltölthető a HeatTank, délelőtt folyamán kisüthető, majd napközben a napelemes optimalizálással egy második feltöltési és kisütési ciklus is megvalósítható.
A rendszerek ilyen módon történő kombinálása nemcsak a HeatTank megtérülését javítja, hanem a napelemes rendszer megtérülésére is pozitív hatással van, mert a megtermelhető villamos energia mennyisége növelhető.
Comments